Zlot Miast Partnerskich w Pile

W dniach 9-12 lipca 2015 r. odbył się wspólny rajd rowerzystów miast partnerskich Legnica i Wuppertal. Nasze Stowarzyszenie reprezentowało Legnicę, a z Wuppertalu przyjechali nasi przyjaciele – rowerzyści klubu Der Grüne Weg e.V.: Annelie, Wolfgang, Angelika, Dajana, Elke, Lina, Marika, Günter, Hermann, Christoph, Michael, Nick.

Grupy rowerowe spotkały się w Gorzowie Wielkopolskim skąd wspólnie podążyli do Piły. W drodze odbyło się spotkanie z rowerzystami ze Schwerina – miasta partnerskiego Wuppertalu – i już trzy kluby rowerowe z trzech miast partnerskich wspólnie kontynuowały podróż. Warto wspomnieć, ze na zaplanowane miejsce spotkania grupy rowerzystów przyjechali dokładnie w tym samym momencie, co dawało dodatkowy powód do radości ze spotkania.

W Pile pod pomnikiem Niepodległości na nas i gości z Wuppertalu i Schwerina czekały rowerzyści Piły: grupa „Soboty na dwóch kółkach” oraz grupa „Bractwo Turystyki Rowerowej”. Po serdecznym powitaniu koledzy z Piły pokazali nam zadbaną Piłę, a następnego dnia jej piękne okolice, za co zaproszeni rowerzyści są bardzo wdzięczni.

Ten wyjazd pozwolił nam kolejny raz przeżywać cudowne chwile z pozytywnie zakręconymi i niesamowicie ciekawymi ludźmi: wspólna jazda rowerem i zwiedzanie zabytkowych i niezwykle uroczych miejsc; słuchanie wyjątkowych esejów napisanych i czytanych przez Milu; wspólne śpiewanie z prowadzeniem Dajany i Angieliki oraz Wolfganga, Hermana i Nika (była nawet piosenka-powitanie EKORAMY); wspomnienia Annelie i Wolfganga o wybitnej tancerce Pina Bausch, o której producenci hiszpańscy kręcili w tym roku w Wuppertalu film biograficzny z okazji jej jubileuszu.

Wspólne rowerowanie dało okazję do poznania wielu znakomitych, a jednocześnie bardzo skromnych ludzi takich jak Annelie Bruecher-Mohrhenn i Wolfgang Mohrhenn z Wuppertalu, którzy byli organizatorami rajdu oraz sercem i duszą niezwykłej atmosfery, która panowała w grupie. Podziękowania należą się Janowi Balcerzakowi, ojcu turystyki rowerowej w Pile i jego młodszemu koledze Dawidowi Jerks, którego Jan nazwał „przyszłością Klubu”. Słowa uznania należą się również koleżance Ance i kolegom Robertowi i Zbyszkowi za wspaniałą opiekę i sympatyczne pożegnanie grupy nie tylko w języku ojczystym, a i w niemieckim. Specjalne podziękowanie przesyłamy dla Leszka z Trzcianki za ekstra opiekę nad grupą w trasie powrotnej.

Od przyjaciół z Wuppertalu EKORAMA-LEGNICA otrzymała piękną pamiątkę: pracę graficzną zrobioną ręcznie i dedykowaną naszemu Klubu, od przyjaciół z Piły – wyjątkowy kubek z limitowanej edycji poświęconej 300-ej „Sobocie na kółkach”, Kartę wycieczkową z rysunkiem wykonanym przez młodą kolarkę Zuzię i jej mamę Ewelinę oraz dużo ciekawych zdjęć od Moniki, a od przyjaciół ze Schwerina pamiątkową koszulkę z okazji Zlotu upamiętniającą miasta partnerskie Piła i Schwerin.

EKORAMA-LEGNICA wspólnie z kolegami z miast partnerskich przejechała na tym rajdzie ponad 300 km. Rowerzyści z Niemiec pojechali wybrzeżem Bałtyku do swojego domu. To niepierwsze wspólne przedsięwzięcie zaprzyjaźnionych klubów realizowane na płaszczyźnie partnerstwa miast z Polski i Niemiec. Wyjazd dostarczył wielu nowych wrażeń, doświadczeń oraz ciekawych pomysłów na kontynuowanie współpracy.